• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Alergie na pyl a další jarní alergeny. Jak se ubránit kýchání a slzení?

Alergie na pyl a další jarní alergeny. Jak se ubránit kýchání a slzení?

Mnozí se na jaro těší a vítají ho s otevřenou náručí. Alergici ale tak nadšení nejsou. Začíná jim období, kdy se musí mít neustále na pozoru. Jak poznáte, že máte klasickou jarní alergii, jako je třeba pylová alergie, jaké mai alergie příznaky, a hlavně, co proti alergii pomůže?

Mnozí se na jaro těší a vítají ho s otevřenou náručí. Alergici ale tak nadšení nejsou. Začíná jim období, kdy se musí mít neustále na pozoru. Jak poznáte, že máte klasickou jarní alergii, jako je třeba pylová alergie, jaké mai alergie příznaky, a hlavně, co proti alergii pomůže?

Alergie na jaře a její příznaky

Pokládáte si otázku, co je to vlastně ta jarní alergie? Portál Celostní medicína ji vysvětluje jako přehnanou reakci těla na látky, se kterými se běžně setkáváme.

Nejčastěji je vyvolána pylem z kvetoucích rostlin. Pro ty, kdo trpí tzv. polinózou neboli alergií na pyly, pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku. Alergici zkrátka poznají, že „jaro je ve vzduchu“.

Jak vzniká alergie?

Protože alergie je reakcí imunitního systému člověka na určitý alergen, obecně platí, že lidé se silnou imunitou se alergií nemusí bát. Alergeny se totiž vyskytují v podstatě neustále okolo nás. Pokud ale alergen pronikne do organismu oslabeného jedince, imunitní systém spustí odpověď – alergickou reakci.

Pylová zrna jsou pak nejčastějším alergenem. Dále to jsou také roztoči, plísně, zvířecí srst nebo včelí či vosí bodnutí.

Při alergických reakcích tělo odpovídá na alergen stejným způsobem, jakým by reagovalo na infekci parazita. Imunitní systém rozpoznává látku jako cizí a aktivuje armádu protilátek, aby eliminoval útočníka.

Protilátky se váží s alergenem a pak spouštějí buňky imunitního systému, aby uvolňovaly chemikálie, jako je histamin. Toto uvolnění histaminu způsobuje většinu příznaků alergie.

ČTĚTE TAKÉ: Co všechno vám může histamin způsobit v těle?

Jak se zbavit alergie na pyl?

Jedno řešení by tady bylo. Není u nás zatím nijak moc rozšířené, ale v zahraničí je poměrně oblíbené a účinné. Jde o alergenovou imunoterapii.

Alergenová imunoterapie je léčba, která může pomoci předcházet nebo minimalizovat alergické reakce. Je přizpůsobena každému pacientovi – je užitečná totiž pouze tehdy, kdy známe specifické spouštěče alergií. Tato léčba trvá až několik let.

Alergenová imunoterapie funguje na principu, kdy je tělo vystaveno určitým alergenům. Následně přestává vytvářet na tyto alergeny reagovat. Během týdnů a měsíců se postupně zvyšuje množství alergenu.

Tímto postupem se stimuluje odlišný typ imunitní reakce proti alergenu. Tento nový vzor imunitní reakce by měl nahradit dosavadní projevy a proměnit je na reakce méně obtěžující a méně časté.

Alergie na pyl aneb co všechno kvete na jaře?

Pokud máte alergii na pyl, často vás bude trápit i spousta vykvetlých bylin, stromů nebo trávy.

  • Z bylinek to v dubnu a květnu bude hlavně chmel, Devětsil, Řepka olejka, Smetánka lékařská nebo Tolice setá.
  • Z dřevin si dejte pozor hlavně na břízu, buk, habr, jalovec, jasan, javor, jilm, modřín, platan, šeřík, topol, švestku, třešeň, višeň a vrbu.
  • Trávy pak mají nejsilnější období mezi dubnem a červencem. Tady pozor na ovsík, srhu, rákos, sveřep, trojštět, troskut nebo třtinu.

TIP: Skvělým pomocníkem pro všechny pylové alergiky je stránka, kde najdete aktuální pylové zpravodajství včetně pylového kalendáře na celý rok.

jarní alergeny

Dávejte si pozor na alergeny. Hlavně na jaře jsou všude okolo vás.

Jak poznám alergii na pyl? Nejčastějšími projevy pylové alergie:

  • Rýma: sliznice nosu jsou podrážděné, takže nos svědí a pálí. To vede k častému kýchání, tvorbě hlenu a rýmy, případně k natékání sliznice, kdy se vám špatně dýchá a máte pocit ucpaného nosu nebo cítíte tlak v dutinách.
  • Bolest hlavy: k té může docházet na základě často ucpaného nosu a namáhavého dýchání.
  • Svědění: svědí vás převážně v nose, v krku a ústech, můžete mít ale svědivou i pokožku těla.
  • Ekzémy: není výjimkou, že alergické svědění na těle vyústí v drobnou vyrážku, která se projevuje zarudnutím a svěděním. Může se objevit kdekoli po těle.
  • Zánět očí: alergici často na jaře trpí zánětem spojivek, protože alergeny dráždí oči, které si pak často mneme, čím dochází k slzení, začervenání a zhoršování celého stavu.

Pokud se ale opravdu jedná o pylovou alergii, to vám nejlépe zodpoví lékař, který udělá patřičná vyšetření. Nejčastěji probíhá návštěva lékaře tak, že se vás zeptá na vaši rodinnou anamnézu, vyšetří dech, udělá alergologický test na kůži (na předloktí), případně můžete podstoupit krevní testy.

Projevy alergie na pokožce

Když kůže svědí a pálí, pne anebo se na ní objeví vyrážka či ekzém, je nutné sáhnout po zklidňujících přípravcích. V těchto případech sáhněte po hydratačních dermo krémech. Celé tělo bez starostí promazávejte fyziologickým tělovým balzámem.

Pro atopickou a alergickou pokožku můžete také vyzkoušet takzvané bariérové krémy, které si hravě poradí s obnovou kožní bariéry. Při lokálních potížích vás zachrání třeba Fenistil nebo Bepanthen.

projevy alergie na pokožce

Pokožka je podrážděná, svědí, nebo dokonce bolí a každý dotek je velice nepříjemný

Tipy, jak pečovat o podrážděnou kůži na jaře

  • Nepoužívejte vysušující mýdla a levné sprchové gely, raději si pořiďte jemné mycí přípravky bez tenzidů, které narušují přirozený ochranný film pokožky.
  • Kůži pravidelně promazávejte vhodným krémem nebo tělovým mlékem, ideálně z lékárny.
  • Nezapomínejte na pitný režim, pokožka musí být hydratována i zevnitř.
  • Přidejte prospěšné doplňky stravy. Kolagen například snižuje ztrátu tekutin vypařováním. Vlhkost a hydrataci podporuje spirulina, která kůži zároveň chrání proti volným radikálům.

TIP: Spirulinu obsahuje i zelená směs superpotravin Blendea SUPERGREENS. Stačí jedna lžička denně smíchaná s vodou nebo s oblíbeným smoothie a uvidíte, že se budete cítit lépe. Podívejte se na podrobné účinky Blendey. 

Blendea účinky

Alergie a oční okolí

Při alergiích je naprosto běžné, že oči pálí, tím slzí a oční okolí pochopitelně trpí. Kůže okolo očí je velmi křehká a časté zásahy do očí rukou anebo otírání kapesníkem rozhodně očnímu okolí nesvědčí.

Proto by alergici neměli váhat použít zejména na jaře speciální oční krémy, které jsou právě pro takové situace vyvinuty. Sáhněte proto do regálů lékáren a zvolte takový krém, který je pro alergiky, zmírní případné otoky, osvěží a zklidní oční okolí a jemně, přesto důkladně pečuje o pleť. Vhodný je také oční gel-krém, který ochlazuje oční okolí, zklidňuje pocity pnutí a podráždění v oblasti očí.

TIP: Z Blendey si připravíte omlazující a zklidňující pleťovou masku pro upokojení podrážděné pokožky: 

Alergie na slunce umí trápit celoročně

Může se stát, že vás na jaře nemine ani alergie na sluníčko. Byť to zní jako paradox, kdo by se po zimě netěšil na první slunečné dny? I přes veškeré nadšení si dejte na sluníčko pozor, může vám totiž způsobit solární ekzém.

O co jde? Několik hodin, ale i dní po slunění se vám na odhalených částech těla objeví červená krupička, pupínky nebo dokonce puchýřky. A ty ještě ke všemu pořádně svědí.

Pokud tomu chcete předejít, už při prvním kontaktu s jarním sluncem buďte vyzbrojeni opalovacími krémy s vysokou ochranou proti UVB i UVA záření. Doporučují se přípravky hypoalergenní s převahou minerálních filtrů. Alergici by téměř automaticky měli sahat po nejvyšších možných faktorech.

alergie na pyl

Alergie se může objevit nebo zmizet kdykoli během života

Nejčastější otázky ohledně alergií, a nejenom těch jarních

Je alergie dědičná?

V podstatě se dá říct, že ano. Dítě jednoho alergického rodiče má 33% pravděpodobnost, že se u něj později rozjede alergie. Pokud má dítko alergické rodiče oba, šance je až 70%.

Není to však tak, že zdědí veškeré alergie po rodičích. Spíše se stane to, že bude člověk k alergiím více náchylný. Poté stačí i drobnost, aby se alergie objevila ve vší síle.

Proto je potřeba dbát na stále čistý a čerstvý vzduch v místnostech, mít čistou domácnost a obecně se snažit okamžitě odstraňovat veškeré možné alergeny. Skvělým pomocníkem je v tomto případě čistička vzduchu.

Máme alergii doživotně?

Tahle otázka se bohužel nedá 100 % jasně zodpovědět. Mnoho lékařů se shoduje, že alergie může přijít i ustoupit v podstatě kdykoli během života.

Ano, dá se s ní bojovat a zmírnit řadu obtíží. Mohou ale nastat jiné, nové. Alergie a jejich projevy se mohou kombinovat a také není výjimkou, kdy vznikají alergie křížené.

Například z alergie na břízu vznikne v průběhu života alergie na ovoce či ořechy. Skvělým pomocníkem je pak pořádná očista – detoxikace těla, kterou je vhodné opakovat každý rok na jaře a na podzim.

Kdo je nejnáchylnější k alergiím?

Podle odborníků trpí u nás sezonními alergiemi na 15 % populace. Většinou se alergické reakce objeví v období od předškolního do asi dvacátého roku života, ale může vás postihnout v jakémkoli věku.

Rizikových vlivů pro rozvoj alergií je hned několik – genetické dispozice, věk matky při narození dítěte, kouření, intimní kontakty s domácími zvířaty v městských bytech, dlouhodobý pobyt ve znečištěném životním prostředí a podobně.

Existují volně prodejné léky na alergii?

Co dělat, když se vám alergie najednou objeví, projevy jsou nesnesitelné a vyrážka svědí a pálí? Vaše utrpení zmírní klasická antihistaminika prášek na alergii, který seženete běžně v lékárně i bez předpisu. Patří mezi ně třeba Zyrtec, Zodac, Zenaro nebo Analergin. Zajděte si pro ně do lékárny nebo objednejte z internetu.

Jak bojovat s pylovou alergií venku?

  • Když to půjde, na dlouhé procházky choďte spíše ráno anebo po dešti, kdy je vzduch čistější
  • Nejméně pylu je v lese, takže i tam by měly vést vaše kroky
  • Noste ven sluneční brýle, kterými budete chránit oči
  • Pokud jedete autem, a to hlavně v okolí např. řepkových polí, neotvírejte okýnka
  • Pro jistotu sebou mějte vždy nějaké antihistaminikum

Co jíst na jaře při alergiích?

V první řadě se doporučuje jíst více probiotických potravin a chránit si tak vnitřní mikroflóru.

Dále jezte potraviny, které obsahují přírodní antihistaminika či antioxidanty, jako jsou třeba borůvky, červené hrozny, křen, brokolice, kapusta, citrusy, kapary, meloun, rajčata, chilli papričky a pijte černý nebo kopřivový čaj. Dejte si také kuřecí vývar.

Jako přílohu se doporučuje podávat jáhly, rýži (i celozrnnou), kus-kus, bulgur nebo kukuřičnou polentu. Ovoce konzumujte spíše v menším množství, a pokud je možnost si ho nejprve tepelně upravit, udělejte to.

Pokud máte astma nebo alergie, optimalizaci hladiny vitaminu D je naprosto zásadní. Ve skutečnosti výzkumy naznačují, že nedostatek vitaminu D může být primární příčinou astmatu. Mnoho lidí z zbytečně trpí, stačí se dozvědět o účincích vitaminu D. Vitamin D je jeden z faktorů pozitivního ovlivňování imunitního systému. V těle se samovolně částečně tvoří během dopadání slunečných paprsků na pokožku. Doporučuji konzumovat i formy kvalitních doplňků stravy s obsahem vitaminu D a také navýšit příjem vitaminu K2.

Co naopak při alergiích nejíst?

Lékaři se shodují, že neexistuje žádný vztah mezi závažností pylové rýmy a potravinové alergie. Někdy je výskyt zkřížené reakce pyly–potraviny spojen s pylovou sezonou – někteří lidé nemohou jíst jablka v období květu bříz, ale mimo toto období nemají žádné potíže. Obecně ale platí rada, že byste neměli přetěžovat svá játra.

Jednou ze zásad je nepřejídat se velkým množstvím živočišné stravy, která zatěžuje játra, překyseluje krev a snižuje výkonnost organismu. Všeobecně těžce stravitelné nasycené tuky potřebují mnoho energie na metabolizování, což se následně projeví únavou a alergickými příznaky v období přemíry venkovního pylu.

DÁLE ČTĚTE: 9 mýtů a faktů o akné. Co prozradily dermatoložky?

autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek