• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Akné – nezvaný parťák na celý život, pokud se správně neléčí. Jak na to?

Akné – nezvaný parťák na celý život, pokud se správně neléčí. Jak na to?

Akné, jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a jeden z největších strašáků především pro všechny v období puberty. Co všechno nám může akné způsobit a jak s akné efektivně bojovat?

Akné – dermatologický problém všech věkových kategorií

Akné už dnes řadíme mezi onemocnění, léčíme ho u lékaře a někdo boji s akné zasvětí celý život.

Nepostihuje totiž pouze pubescenty, může se objevit v jakémkoli věku a jeho následky mohou být fatální. A to nejen po fyzické stránce, ale především pro naši psychiku.

Proto je důležité akné léčit těmi nejlepšími způsoby a také se snažit mu předcházet.

VÍTE, ŽE až 85 až 100 % lidí postihne akné nejméně jednou v životě?

Nejvýraznějším projevem nemoci je vznik vřídků, zvaných trudy. Tyto vřídky vzniknou tím, že se začne tvořit větší množství mazu ve vývodu mazových žláz, respektive ve chvíli, kdy se mazové žlázy uzavřou.

Místo se poté zanítí a okolo něj se vytvoří červený pupínek. Stagnace sekretu mazových žláz má za následek poškození žláz a vznik hlubokých zánětů, které jsou nevzhledné, bolestivé a mohou po nich zůstat i jizvy.

Akné vzniká především na obličeji, může ale postihnout i pokožku zad, hrudníku a podobně.

léčba akné
Akné lze naštěstí dobře léčit a v mnoha případech ani nepoznáte, že jste ho měla

Psychologický dopad akné

Kromě jizev po akné zanechává toto onemocnění i další následky, a to přímo na naší duši.

Psychické problémy způsobené přetrvávajícím akné není zdaleka ojedinělý jev.

Jde především o snížené sebevědomí, v některých případech až o depresi. Akné může vést i k další psychické poruše, kterou je dermatilománie.

Tato nemoc se projevuje silným až patologickým nutkáním škrábat, mačkat, olupovat, strhávat či si jinak poškozovat kůži často až do takové míry, kdy dochází k drobným i závažnějším poraněním.

STATISTIKA: Odhaduje se, že dermatilománie postihuje přibližně 3 % světové populace.

Velké množství případů však není evidováno, nebo sami pacienti nemají ani ponětí, že nějakou poruchou trpí.

Výskyt dermatilománie proto může být mnohonásobně vyšší.

Ale zpět ke klasickému akné. Jedna z nejčastějších otázek, kterou si pokládá snad každý, kdo zrovna s akné bojuje, je zřejmá: „Proč zrovna já?“

zdravá pleť bez akné

Zatím není bohužel zjištěno, jaké jsou přesné důvody toho, proč někdo trpí akné celý dospělý život a jiný třeba nikdy nezaznamená ani pupínek.

Existují ale jisté faktory, které mohou vznik akné u jedince předesílat.

„Proč právě já?“

Dále o akné mluví doktorka farmacie PharmDr. Hana Šindelářová:

Akné je pro mnohé mladé lidi společenským handicapem, protože ve věku, kdy je postihne, hledají své místo ve společnosti a často i sami sebe.

Navíc v dnešní době, kdy je dokonalý vzhled maximálně zdůrazňován. Akné je typickým projevem dospívání, objevuje se nejčastěji mezi 12 – 25 rokem s vrcholem výskytu kolem 16. roku.

Problém nastává, když akné není adekvátně léčena, je-li vůbec léčena. Někteří postižení se bojí s tak „banální“ záležitostí navštívit kožního lékaře.

Tím se problémy prohlubují. Pokusme se ale nejprve odpovědět na otázku: Proč právě já?

Geneticky je nám dán určitý typ pleti. Ten se v raném dětství nemusí projevit, větší problémy mají v dětství lidé s citlivou a suchou pokožkou.

Pro rozvoj akné je klíčové období dospívání, kdy kvalitu pleti začnou ovlivňovat pohlavní hormony. Na rozvoj akné mají vliv mužské pohlavní hormony (androgeny), které se tvoří nejen ve varlatech, ale i v nadledvinkách. Proto akné postihuje i ženy.

Pleť, která k tomu má dispozice, se začne pod vlivem hormonů výrazně měnit…

Jaké jsou hlavní příčiny pro vznik akné?

  • Dědičnost
  • Hormonální aktivita, jako jsou menstruační cykly nebo puberta (vyvolá tzv. hormonální akné)
  • Prvotní podráždění kůže
  • Stres (není úplně tak příčinou, spíše pak zhoršuje průběh)
  • Nahromadění odumřelých buněk kůže, které ucpávají póry
  • Bakterie v pórech
  • Požívání anabolických steroidů
  • Chronické požívání amfetaminů či podobných léků

  Jaké jsou další příčiny vzniku akné?

  • Kouření a pobyt v zakouřených prostorách, protože cigaretový kouř obsahuje látky, které podporují zánět v mazové žláze.
  • Nadměrná konzumace alkoholu, kdy se cévy v pleti rozšíří, krev jimi rychleji proudí, a tím se na obličeji objeví začervenání. Při častém požívání alkoholu pleť ztrácí schopnost cévy zpět stáhnout a zčervenání může být trvalé. Alkohol pleť navíc dehydratuje a ničí zásoby vitaminu A, díky němuž si pokožka udržuje svoji pevnost.
  • Pokud nedodržujete pitný režim. Zásobovat tělo vodou je opravdu nezbytné, a to i v případě, pokud toužíte po lepší kvalitě pleti. Díky dostatku tekutin mizí kruhy pod očima, vrásky, pleť je vypnutější a akné se rychleji hojí.
  • Nadměrná konzumace jednoduchých cukrů a sladkostí, bílého pečiva, instantních výrobků, smažených jídel, slazených limonád a podobně.
  • Užívání antidepresiv, steroidních hormonů.
  • Akné může být projevem i přetrvávajícího nebo neléčeného zánětu hrdla, nosu, dásní nebo špatných zubů.
  • Konzumace určitých potravin, které stimulují tvorbu mazu. K tomu se ale ještě dostaneme.
typologie akné
Jaké jsou druhy akné? 

Jak na akné v 5ti tipech? 

  1. Snažte se co nejméně dotýkat se obličeje rukama, dotykem přenášíte špínu a bakterie na obličej a průběh akné ještě zhoršujete.
  2. Může to být i ve stravě, zkuste jíst více čerstvé zeleniny a ovoce, zapojte do jídelníčku superpotraviny, které prospívají vašemu tělu a můžete přidat zinek jako doplněk stravy.
  3. A co váš životní styl? Jistě pomůže, když se pokusíte zmírnit stres, budete méně kouřit, budete dodržovat pitný režim, naopak se vyhnete přemíře alkoholu. Zkuste také přidat sport, vyplavováním hormonů pomáháte uvolnit póry.
  4. Pleťové masky – nepodceňujte je. V dnešní době je na výběr nespočet druhů, doporučujeme tu s černým uhlím, která je na boj s černými tečkami přímo vyrobena.
  5. Kosmetika! Pokud už nezabírá domácí čistění a pravidelná péče o pleť, vyrazte na kosmetiku a nechte si pomoct u odborníků. Jednou za čas je to navíc i příjemný relax.

Jaké jsou druhy akné?

Akné můžeme rozdělit hned na několik druhů, a to podle stupně postižení, podle projevů a podle intenzity onemocnění.

Komedónové akné

Tato forma akné je ta nejlehčí. Projevuje se „pouze“ nezánětlivými lézemi. Nejčastěji se vyskytuje v okolí nosu, čela a na tvářích.

Vzniká nejvíce v období puberty, kdy se u jedince zvýší produkce kožního mazu.

U každého člověka dochází k těmto projevům trochu jindy, nelze stanovit přesný věk nebo období, kdy „to přijde“.

Hlavním příznakem jsou bílé a černé tečky na povrchu pleti, které vznikají v důsledku ucpání pórů špínou, mazem, bakteriemi.

Při tvorbě jednotlivých komedonů jde o lehký průběh, pokud se pravidelně objevuje větší počet uzavřených komedonů (někdy může jít až o stovky), onemocnění je těžší a také náročnější na léčbu.

V tuto dobu – ať už je množství bílých či černých teček jakékoli – je ten nejlepší čas začít používat čisticí přípravky, jako je tonikum, pleťová voda, pleťová maska a vhodný pleťový krém.

Je potřeba se připravit na to, že černé tečky už možná nikdy definitivně nezmizí a jedinec se s nimi bude potýkat celý život.

Komedónové akné

Akné papulo-pustulózní

Mírně těžká forma onemocnění, kdy se většinou jedná jen o povrchové akné.

Pozor ale, i to může způsobit hlubší poškození a i po vyléčení a vymizení může zanechat jako vzpomínku nepříjemné a nevzhledné jizvičky.

Projevuje se mírně zánětlivými až zánětlivými vyrážkami, které mohou mít někdy až hnisavý vývoj.

Puchýřky se vyskytují hlavně v oblasti obličeje, na krku, na ramenou, na hrudníku a na zádech.

papulo-pustulózní akné

Akne conglobata

Patří mezi nejtěžší formy onemocnění, naštěstí nejde o příliš obvyklou a rozšířenou formu akné. Jak vznikne?

Může se vyvinout v důsledku náhlého zhoršení, neošetřování stávajícího papulo-pustulózní akné nebo se může objevit jako opakované akné po mnoha letech. A jak vypadá?

Pod povrchem pokožky se vytvoří podebrané a bolestivé uzlíky, na kůži se pak objeví zanícené a hnisavé vředy nebo zduřelé uzliny.

Po doléčení způsobuje akne conglobata viditelné a hluboké jizvy, které přetrvávají na kůži několik lety, anebo se jich už nikdy nezbavíte.

Nejlepší radou, jak na toto akné, je myslet již na prevenci a snažit se mu zkrátka úplně předejít. Viz tipy, jak na černé tečky a začínající akné.

akné conglobata

Existují další formy a typy akné?

Ano, existují. Pokud jste si až do teď mysleli, že je akné záležitostí především nebo výhradně puberťáků, musíme vás vyvést z omylu.

Akné se totiž může týkat v podstatě kohokoli.

Novorozenecké akné

Ano, i u takhle malých miminek (v prvních třech měsících) můžeme narazit na lehkou formu akné. A to dokonce až v 15 % případů.

Naštěstí většinou zmizí samo a netřeba ho nijak speciálně léčit.

Akné u dospělých

Jinak také pozdní forma akné, kdy se začne projevovat mezi 25. a 45. rokem. Nejčastějšími spouštěči jsou stres, hormonální změny, špatná životospráva nebo také nevhodně používaná kosmetika.

Tady už se nelze spolehnout na to, že onemocnění samo ustoupí a je třeba ho začít řešit anebo vyhledat lékařskou pomoc.

Akné z léků

To vzniká v důsledku užívání léků, které mají na pleť špatný vliv.

Může jít o hormonální přípravky, antidepresiva, sedativa, léky na štítnou žlázu, léky na spaní a podobně.

Akné z kosmetických přípravků

Někdy si myslíme, že děláme pro svou pleť to nejlepší, ale opak je pravdou. Vždy platí, že je důležité používat takovou kosmetiku, která je přímo určená pro náš typ pleti.

Nepoužívejte zatěžující kosmetiku a určitě poslouchejte své tělo. Jakmile nastane jakákoli reakce, kterou může být začervenání, pálení nebo svědění pokožky, okamžitě produkt vyměňte.

Kde všude se akné objevuje nejčastěji? 

  • na čele
  • ve vlasech
  • na rukou
  • na hrudi
  • na pažích
  • na zádech
  • v nose, na uších a na rtech
kosmetika proti akné
Výběr té správné kosmetiky je v boji proti akné velmi důležitý.

Co pomáhá na akné?

Dermatoložka MUDr. Ivana Plecháčová radí:

Aknózní pleti prospívá kosmetika gelové a fluidní konzistence bez olejovitých přísad. Vhodná jsou tedy i různá séra a roztoky.

Čistění by mělo proběhnout ráno i večer vhodnými přípravky bez alkoholu. Prevencí vzniku akné je správná životospráva.

Doporučuje se omezit příjem tučné stravy, zejména pak přepálených tuků, dráždivých kořenících směsí či stabilizátorů v potravě.

Dále je vhodné omezit příjem cukru na minimum a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů. Stav pleti také výrazně zhoršuje kouření, příjem kofeinu a alkoholu.

V domácí péči je pak prevencí pravidelné čistění pleti ráno a večer. Pokusme se ale nejprve odpovědět na otázku: Proč právě já?

Geneticky je nám dán určitý typ pleti. Ten se v raném dětství nemusí projevit, větší problémy mají v dětství lidé s citlivou a suchou pokožkou.

Pro rozvoj akné je klíčové období dospívání, kdy kvalitu pleti začnou ovlivňovat pohlavní hormony. Na rozvoj akné mají vliv mužské pohlavní hormony (androgeny), které se tvoří nejen ve varlatech, ale i v nadledvinkách.

Proto akné postihuje i ženy. Pleť, která k tomu má dispozice, se začne pod vlivem hormonů výrazně měnit…

Akné a strava

Ano, strava je jedním z těch nejzásadnějších faktorů, které mohou akné ovlivnit, tedy jeho projevy zhoršit, nebo zmírnit.

Jaké potraviny vám mohou zhoršit projevy akné?

Podle výživové poradkyně Ericy Julson, která píše pro portál healthline.com, jde o následující.

Jedna věc, která může ovlivnit vaši pokožku, je strava. Některé potraviny zvyšují hladinu cukru v krvi rychleji než ostatní.

Když se váš cukr v krvi rychle zvedne, způsobí tělu uvolnění hormonu nazývaného inzulín.

Přebytek inzulínu v krvi může způsobit, že vaše olejové žlázy produkují více oleje, což zvyšuje vaše riziko akné.“

Jaké další potraviny zhoršují akné?

Rafinované cukry

Kde bílé cukry najdeme? Především v bílém pečivu, v těstovinách, v rýžových nudlích, ve sladkostech, v javorovém sirupu.

Americká studie zjistila, že lidé, kteří často konzumují přidané cukry, mají o 30 % vyšší riziko vzniku akné, ti, kteří pravidelně jedí pečivo a koláče, mají riziko větší o 20 %.

Mléčné výrobky

Stejná studie prokázala, že častá konzumace mléčných výrobků může být spojena se zhoršením stavu akné.

A to především u mladistvých a dospívajících jedinců.

Fast food

Studie s více než 5 000 čínskými teenagery zjistila, že jídlo s vysokým obsahem tuku bylo spojeno se zvýšeným rizikem vývoje akné o 43 %.

Pravidelné stravování v rychlém občerstvení zvyšuje riziko o 17 %.

Čokoláda

Nevíme přesný důvod, proč zrovna čokoláda zhoršuje projevy akné, ale veškeré výzkumy, které byly provedeny, tento důsledek nadměrné konzumace čokolády potvrzuje.

Jídlo, na které jste alergičtí

Reakce na citlivost potravin může zvýšit množství zánětu v těle, což teoreticky může zhoršit i akné.

A nejen to, konzumací potravin, na které jste alergičtí, zhoršujete celkový stav svého těla. Jedním z příkladů může být třeba histaminová intolerance.

PROHLÉDNĚTE SI: Seznam 14ti alergenů v potravinách, které mohou stát za zhoršení stavu akné i pleti samotné

Tohle je povinný seznam alergenů, který by měl viset v každé restauraci, potravinách a všude tam, kde se podává jídlo nebo prodávají potraviny

Jak se zbavit akné? Ideálně zdravou stravou.

Jaké potraviny jíst, když nechceme průběh akné ještě zhoršit?

  • žluté a oranžové ovoce a zelenina, jako je mrkev, meruňky, sladké brambory
  • špenát a další zelená listová zelenina
  • rajčata
  • borůvky
  • hnědá rýže
  • quinoa
  • dýňová semínka
  • fazole, čočka, hrášek
  • losos
  • oříšky
  • Obecně také skvěle fungují i detoxikační programy, které pročistí tělo, a tím zlepší i kvalitu pleti.

Erica Julson uzavírá:

Konzumace potravin bohaté na omega-3 mastné kyseliny, probiotika, zelený čaj, ovoce a zeleniny mohou být ochranou proti dalšímu rozvoji či zhoršování stavu akné. Vitamíny A, D a E, stejně jako zinek, mohou také pomoci zabránit akné.“

Další články o zlepšení pleti a častých problémech

Antioxidanty a pleť - všeho moc škodí včetně antioxidantů
Citlivá a alergická kůže – podrobný návod na úlevu a zlepšení
5 běžných, každodenních vlivů, které škodí pleti a dělají ji starší
Léčba akné a jizev – jak si lze pomoci doma před návštěvou dermatoložky?
Akné – nezvaný parťák na celý život, pokud se správně neléčí. Jak na to?
9 mýtů a faktů o akné. Tohle si myslí dermatoložky
Kosmetika není vždy šetrná a bezpečná pro všechny typy pleti
autor

Adriana Martinovičová

Jsem věčný optimista a většinou beru věci s nadhledem. Nerada ztrácím čas čímkoli neefektivním. A protože už léta čelím všemožným nejen potravinovým alergiím, přecitlivělé pokožce a poslední dobou i histaminové intoleranci, vím, jak důležité je dělat všechno promyšleně. Včetně přípravy jídla a péče o sebe sama. A přesně v tom vám ráda poradím ve svých článcích

Jeden komentář: “Akné – nezvaný parťák na celý život, pokud se správně neléčí. Jak na to?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Magtein: Jediný hořčík, který dostanete až do mozku ➡️🧠

18.11.2024

Magtein je považován za aktuálně nejefektivnější formu hořčíku, který se dovede dostat až do mozku a působit na něj svými prospěšnými účinky. Jiné formy hořčíku do mozku pronikají v mnohem menší míře a nepůsobí v něm tak efektivně. Magtein postupně začínají prodávat různí prodejci i v Česku. To bychom ale nebyli Blendea, abychom ignorovali další […]

Číst celý článek

Nedostatek vitamínu D láme kosti, dráždí svaly a škodí imunitě 🦴💪🤒

16.10.2024

Alarmující zprávy o tom, že českou, potažmo celosvětovou populaci ohrožuje nedostatek vitamínu D, jste již pravděpodobně zaznamenali. Odhadem minimálně 50 % lidí trpí deficitem vitamínu D. Testy hladin se běžně nepředepisují a člověk, který chce svoji hladinu znát, musí uhradit specializované krevní testy. Lékař vás na testy pošle pouze za předpokladu, že u vás nedostatek […]

Číst celý článek

Zánět močových cest chytnete nahned. Jak se projevuje a léčí?

30.07.2024

Zánět močových cest vás zajímá ze 2 důvodů: Buď před ním máte respekt a zajímá vás, čemu všemu se vyhýbat nebo vám jej urolog již diagnostikoval a nyní hledáte možnosti úlevy a rady, aby se opět nevrátil. Standardně přicházím se všemi odpověďmi. Nejčastější příčinou zanícených močových cest je bakteriální infekce bakterií Escherichia coli nebo různá […]

Číst celý článek

Sleepy girl mocktail podpoří spánek, ale neohrozí linii 🍒😴

16.07.2024

Dnes se podíváme na nový tiktokový trend, kterým je sleepy girl mocktail a tedy moktejl ospalé dívky. Přiznám se, že TikTok nesleduji, nicméně jako značka Blendea trendy sledujeme a přizpůsobujeme jim svou nabídku. Jako zdravější alternativu přeslazených mocktailů, které zvlášť v létě neoceníte kvůli snaze udržet si štíhlou postavu do plavek a do svých tiktokových […]

Číst celý článek

Kyselina listová v těhotenství: Nebeská mana pro plod i kojence 👼🍀

05.06.2024

Kyselina listová se doporučuje každé těhotné ženě a také kojícím matkám. Pokud jste těhotná nebo otěhotnět teprve plánujete, váš lékař vám již kyselinu listovou pravděpodobně doporučil. Mimo zelených druhů zeleniny a dalších rostlinných potravin obsahují kyselinu listovou také doplňky stravy, ve kterých lze efektivněji dávkovat optimální denní množství v dobře vstřebatelné formě. V menším množství […]

Číst celý článek

Shilajit: Zdraví prospěšná pryskyřice? Jak se jí a co dělá? 🪨

14.05.2024

Shilajit je přírodní látka rostlinného původu s různými zdravotními účinky. Je to pryskyřice a tedy lepkavá, tmavá hmota podobná dehtu nebo syrové ropě, která se v přirozené formě vyskytuje různě po světě. Historicky nejvyšší oblibu si získala v tradiční ajurvédské a tedy původní indické medicíně. V článku jmenuji aktuálně dostupné důkazy o zdravotních účincích shilajitu, […]

Číst celý článek

Co je v doplňku lepší, extrakt nebo prášek ze sušené rostliny?

25.04.2024

Věčné téma a jeden z prvních požadavků na složení doplňků stravy: Užívat doplňky s extrakty z rostlin nebo sušené prášky či práškové směsi z celých surovin? Každá forma doplňků má své plusy i mínusy. Jelikož v Blendea vyrábíme několik doplňků v obou formách, vysvětleme si, pro koho je která vhodná a proč.

Číst celý článek

Bestseller SUPERGREENS hlásí nové svěží příchutě: lesní směs, mango, hruška, višeň a švestka 😍

17.04.2024

Co jste po nás chtěli, to jsme pro vás vyrobili! A pokud jste náhodou nechtěli nic, i tak budete příjemně překvapení. O co jde?

Číst celý článek

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek