Překyselení organismu – riziko moderní stravy?

Žijeme v době, kdy moderní lékařství téměř vymýtilo mnoho závažných chorob. Objevují se však jiné, nové zdravotní problémy, které jsou způsobené právě moderním způsobem života. Takovéto nemoci nazýváme civilizační choroby a řadíme mezi ně např. obezitu, cukrovku, rakovinu, infarkt, mozkovou cévní příhodu nebo i Alzheimerovu chorobu.

Žijeme v době, kdy moderní lékařství téměř vymýtilo mnoho závažných chorob. Objevují se však jiné, nové zdravotní problémy, které jsou způsobené právě moderním způsobem života. Takovéto nemoci nazýváme civilizační choroby a řadíme mezi ně např. obezitu, cukrovku, rakovinu, infarkt, mozkovou cévní příhodu nebo i Alzheimerovu chorobu.

Vedle těchto zákeřných nemocí ale mnohé z nás trápí také méně závažné a zjevné zdravotní komplikace, jenž často nevíme, čím jsou způsobeny, ale znepříjemňují nám život. Víte, kde mohou mít tyto více i méně závažné zdravotní problémy svůj původ? Mnohdy je to právě kvůli překyselení organismu. Zjistěte, jak se projevuje a jak se ho zbavit!

Co je to překyselení organismu?

Naše tělo potřebuje pro své správné fungování udržovat tzv. acidobazickou rovnováhu (tedy rovnováhu kyselin a zásad v organismu). Tělo si kyselé látky vytváří samo. Během látkové výměny v organismu neustále vznikají kyseliny, jako močová, mléčná, uhličitá, octová nebo solná.

V těle mají svou funkci, avšak jejich přemíra může být velmi škodlivá. K tomu, aby mohlo tělo kyseliny účinně odbourávat a udržovat acidobazickou rovnováhu, potřebuje dostatek zásaditých látek. Na rozdíl od kyselin si ale organismus zásady vytvářet neumí a získává je prostřednictvím potravy.

Dlouho bylo popíráno, že se acidobazická rovnováha v těle může narušit a že může dojít k přebytku kyselin. Nové výzkumy ovšem dokládají, že v důsledku nezdravého životního stylu se v těle skutečně tvoří příliš mnoho kyselin. Mladý zdravý člověk je dokáže bez problému vyloučit močí, ovšem s rostoucím věkem výkonnost ledvin klesá a kyseliny se ukládají v tkáních a kostech.

bolest zad a ledvin

Ledviny vylučují kyseliny z našeho organismu, s věkem však jejich výkonnost klesá. Oslabení se projevuje i bolestmi zad.

Jak se projevuje překyselení organismu?

V počáteční fázi je překyselení organismu velmi nenápadné. Projevuje se nevysvětlitelnou únavou, sníženou výkonností, bolestmi hlavy, zad a kloubů, tlakem v žaludku, pálením žáhy či střevními potížemi. Může způsobovat ale také ekzémy, zhoršené hojení ran, paradontózu, pocit chladu v těle a mnoho dalšího.

Výrazné překyselení organismu podle odborníků může být příčinou i závažnějších zdravotních problémů. Je spojováno zejména s civilizačními chorobami jako obezita, různá kardiovaskulární onemocnění nebo rakovina. Ta ke svému šíření totiž potřebuje právě kyselé prostředí.

POZOR! Přemíra kyselin v těle ničí minerály, které jsou životně důležité!

Jak změřit vlastní překyselení?

Překyselení se může projevovat rozmanitými způsoby. Zjistit, zda máte překyselený organismus i vy však můžete poměrně snadno. Stačí ponořit do ranní moči lakmusový papírek.

Hodnota pH moči se obvykle pohybuje v rozmezí 5 – 7. Hodnoty pod 5 signalizují překyselení a nahromaděné škodlivé látky v těle. I při nepatrném překyselení bychom měli zbystřit, může snadno přerůst v akutní, které způsobuje závažné zdravotní problémy.

Co způsobuje překyselení?

Překyselení je způsobeno především špatnou životosprávou. Málo spánku, málo pohybu, stres, znečištěné okolí a nezdravý jídelníček – to jsou základní faktory pro překyselení organismu.

Nejvíce má na něj však vliv právě jídelníček. Nejde jen o chemické konzervační látky, barviva, umělá sladidla či jiné všeobecně známé nezdravé potraviny, které tělu v tomto ohledu škodí. Kyselinotvorných potravin je poměrně mnoho a v jejich případě se nedá řídit chutí. Např. takový citrón sice má velmi kyselou chuť, ale je zásadotvorný.

Kyselinotvorné potraviny

Především jde o:

  • maso, vejce a živočišné tuky
  • mléčné produkty (výjma kefíru)
  • obiloviny
  • alkohol a kávu
  • rafinovaný cukr
  • hrách, čočku
  • čokoládu
  • vlašské ořechy

Tyto potraviny podporují v těle kyselé prostředí a při konzumaci ve vysoké míře způsobují zdravotní problémy. Není nutné se jim zcela vyhýbat, měli bychom je však konzumovat uvážlivě a v případě, že máme zdravotní problémy, o kterých bylo napsáno výše, si je dopřát jen výjimečně, i když ideálně bychom je měli vyřadit úplně.

alkohol, tabák a káva jsou kyselinotvorné

Alkohol a káva přispívají k překyselení organismu a neměly by vůbec patřit do zdravého jídelníčku

Potraviny pro optimalizaci acidobázické rovnováhy

Potravin, které pomáhají udržovat v těle mírně zásadité prostředí, je spoustu. Jedná se o téměř veškeré rostlinné potraviny vyjma některých obilovin a luštěnin. Máte-li podezření, že trpíte překyselením organismu, nebo chcete-li mu předcházet, do svého jídelníčku byste určitě měli zařadit:

  • syrové ovoce a zeleninu
  • brambory
  • naklíčená semena
  • sóju
  • bílé fazole
  • lískové ořechy
  • slunečnicová semena
  • bylinné čaje
  • mák
  • koření a bylinky
  • některé obiloviny – celozrnné těstoviny, celozrnný chléb, žitný chléb,  jáhly, kuskus, kroupy, krupici
  • některé maso – hovězí filet, husí prsa, krůtí maso, platýs, slepice, srnčí kýta, telecí filé, telecí stehno, ústřice

Všechny tyto potraviny napomáhají obnovit acidobazickou rovnováhu našeho organismu. Vedle nich jsou zde také potraviny neutrální, mezi ně řadíme kefír, rostlinné tuky a včelí med.

Překyselení je způsobeno také vnějšími vlivy a pomoci nám můžou bylinky. Podívejte se na videorozhovor s bylinkářkou Hankou Parmovou, která vše přehledně vysvětluje.

Prevence proti překyselení organismu

Aby bylo naše tělo schopné neutralizovat přebytečné kyseliny a vylučovat je z těla ven, je nutné dodržovat nejen správný jídelníček, ale také celkovou životosprávu. Dostatek spánku a pohybu pomůže nastartovat organismus a procesy nutné pro jeho správné fungování. Velmi důležitý je i pitný režim, bez kterého nemá tělo přebytečné kyseliny jak ředit.

Toto jsou základní pravidla pro nastolení a udržení acidobazické rovnováhy organismu. Překyselení se neléčí žádnými chemickými léky, můžeme si ale pomoci alternativními přírodními doplňky stravy.

Jedním z nejúčinnějších je zelený ječmen, přesněji šťáva lisovaná z výhonků mladého ječmene. Navrací tělu mírně zásadité prostředí a odstraňuje příznaky překyselení. Napravuje trávení poškozené přemírou kyselin a dodává tělu spoustu vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Jedna sklenice denně navrátí tělu vitalitu a posílí imunitní systém.

ČTĚTE TAKÉ: Podrobné účinky zeleného ječmene na organismus. Velkou dávku zeleného ječmene najdete i v BIO směsi zelených superpotravin Blendea SUPERGREENS. 

zelený ječmen

Proti překyselení pomáhá zelený ječmen

Překyselení organismu se dá vyhnout!

Sport, zdravá strava a hlavně zařadit potraviny se zásaditým účinkem. Omezit to, co tělu škodí. Pokud se neumíte vzdát oblíbených laskomin, zkuste najít jejich zdravější náhrady.

Pamatujte, že není těžké změnit životosprávu a stravování. Chce to pouze pevnou vůli a jde to samo! Fandíme vám!

DÁLE ČTĚTE: 10 tipů na změnu životosprávy k vašemu zdravějšímu já. 

 

autor

Veronika Maleňáková

O zdravý životní styl se zajímám již pěknou řadu let a moje domácí knihovna přetéká literaturou na toto téma. Díky tomu jsem se dostala k týmu Blendea. Zdravý životní styl je stále můj velký koníček, i když nyní se mu věnuji více prakticky :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kdo hodně čte, hodně se dozví 🙂

Čtěte další užitečné články

Rozmarýnový olej: Na vlasy jako stvořený 👩🏼

21.03.2024

Výraz Rozmarýnový olej na vlasy hledá na českém internetu přes 6000 lidí měsíčně (!!). Jelikož rozmarýnový olej nově přidáváme do vlasového séra pod značkou Blendea, opět jsem si sedl nad odborné zdroje a hledal v nich důkazy jak rozmarýnový olej působí na růst a kvalitu vlasů a jakou roli hraje v prevenci před jejich vypadáváním. […]

Číst celý článek

Atopický ekzém jako důsledek mikrobiální dysbiózy. Jak souvisejí a co jíst? 🤔

12.03.2024

O příčinách vzniku atopického ekzému a metodách, jak jej zklidnit svépomocí jsem již obsáhlý článek psal nedávno. Na svět ale přicházejí pořád nové vědecké studie, které míru závažnosti a úlevu od atopického ekzému spojují se zdravím střev a tím, co přesně jíme. Důležité je zde zdraví střevní mikrobioty a optimální stav toho, co vědci nazývají […]

Číst celý článek

Vaginální mykóza: Příčiny a protikvasinková dieta, která vás zbaví infekce 🍄

22.02.2024

Vaginální mykóza je bezesporu nepříjemný a rizikový intimní problém způsobený vaginální kvasinkovou infekcí. Příznaky jsou vesměs nepříjemné a postiženou omezují v denních návycích i hygieně. Mykóza se projevuje pálením, podrážděním, zarudnutím a svěděním kůže kolem pochvy, zároveň může měnit vlastnosti poševního výtoku. Kromě toho, že postižená zažívá značně nepříjemné pocity a nemá jistotu v tom, […]

Číst celý článek

Detoxikace organismu pohledem nutričního speciality: Je detox vůbec správný?

01.02.2024

S příchodem nového roku přichází i různá novoroční předsevzetí. Jedním z nejčastějších je „očista“ a detoxikace organismu, abychom vcházeli do nového roku s tzv. „čistým štítem“. Je to ale skutečně zapotřebí? Potřebuje naše tělo skutečně detoxikační programy? Na to se podíváme v článku, který pro Vás napsala nutriční specialistka Mgr. Kristýna Kubíková. 

Číst celý článek

Steatóza jater (ztučnění) nesouvisí pouze s alkoholem. Co dělat, aby játra „zhubla“?

04.01.2024

Steatóza jater označuje nežádoucí a rizikový stav, kdy se v játrech nahromadí nadbytečné množství tuku (nad 5 % hmotnosti jater). Hlavním rizikovým faktorem ztučnění jater jsou různé metabolické stavy a tedy procesy proměny, které se v játrech odehrávají. Steatózu může vyvolat i nadměrné pití alkoholu a, co si budem, v Česku je alkohol velmi častou […]

Číst celý článek

Jak mít o svátcích v pohodě trávení?

30.11.2023

„Já si o svátcích jím co chci!“ řekl nejeden svátečník, kterého pak bolel žaludek a břicho se mu nafukovalo až do Tří králů. „Já o svátcích držím zásadně dietu!“ řekl si druhý a pak u sváteční tabule záviděl, jak si ostatní přidávají salátku, než se jim dosmaží třetí kapří podkovička a zatím si přicinkávali druhým […]

Číst celý článek

Reflux: Co dělat, když se obsah žaludku vrací přes jícen a proč se to děje?

25.11.2023

Reflux, v lékařském slovníku gastroezofageální reflux, v lidské řeči reflux jícnu nebo kyselý reflux označuje častou poruchu, kdy se natrávená potrava a žaludeční šťávy vracejí zpět do jícnu. Jícen je trubice spojující hltan s žaludkem. Reflux vyvolává nepříjemné pálení žáhy, krkání, pocity překyselení, tíhy, tlaku a bolesti na hrudi a někdy až zvracení. Mnozí lidé […]

Číst celý článek

Příběh vzniku značky Blendea: Jak to celé začalo?

06.11.2023

Znáte takové ty šťastné a obdivuhodné příběhy, kdy jeden člověk dostane skvělý nápad, zrealizuje ho, úspěšně proslaví a lidé se jdou utlouct, aby si mohli výrobek koupit taky? Příběhy, které končí někde na pláži na Bali, kde se pak onen šikovný člověk vyvaluje a postuje na sítě záviděníhodné fotky? Podobný, ne-li stejný je i příběh […]

Číst celý článek

Nutrikosmetika: Vaše nová kadeřnice a kosmetička ve stravě 😯

25.10.2023

Nutrikosmetika je přesně to, co jste si zřejmě mysleli 🙂 Nutri = výživa/potrava, kosmetika = péče o vnější vzhled pleti, vlasů a nehtů. Pojmenování zatím není příliš známé, ale z nutrikosmetiky se evidentně stává nový výživový trend a my jako Blendea na trendy vždy okamžitě (a velmi rádi) reagujeme. Pomocí kosmetiky se snažíme zlepšit stav […]

Číst celý článek

Koenzym Q10: Důležitá sloučenina, které máte v těle (pravděpodobně) dostatek

10.10.2023

Pojem koenzym Q10 jsem poprvé zachytil v televizních reklamách. Byl doslova všude a primárně jej obsahovala kosmetika pro zpomalení stárnutí. Mluvilo se hlavně o anti-age účincích a reklamy byly již tradičně zaměřené na ženy, které se předčasného stárnutí bojí a brání nejvíce. Ty jsou zároveň nejčastějšími zákaznicemi oněch výrobků. Podívám se proto, co o tomto […]

Číst celý článek